top of page

Podsumowanie pracy w samorządzie – listopad

  • PK
  • 30 lis 2015
  • 2 minut(y) czytania

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta radni podjęli szereg ważnych z punktu widzenia lokalnej społeczności uchwał. Jeśli miałbym dokonywać gradacji i wyboru tego co było najbardziej istotne to wskazałbym dwa elementy: zainicjowanie miejskiego programu budowy mieszkań dla młodych oraz… obniżenie podatków. Radni podjęli decyzję o przekazaniu ZTK gruntu znajdującego się w okolicy Osiedla Pawlikowskiego jako wkład w projekt budowy tanich mieszkań dla osób mniej majętnych. Świadomie użyłem sformułowania „osoby mniej majętne”. Często jest tak, że np. dwoje młodych ludzi pracuje na cały etat za pieniądze, które nie pozwalają na zakup mieszkania kredytowanego przez bank. Miasto w wielu takich przypadkach ma związane ręce ponieważ takie osoby są „zbyt bogate”, aby otrzymać np. lokal komunalny. Z myślą o takich osobach chcemy jako samorząd wybudować kilkaset nowoczesnych i komfortowych mieszkań. Jaka jest korzyść z punktu widzenia zainteresowanej osoby? Niższy o 30% koszt miesięcznej opłaty w porównaniu do kredytu bankowego lub najmu na wolnym rynku. Szacunkowy koszt według wyliczeń Pana Prezydenta to ok. 20 zł za metr mieszkania, mam jednak nadzieję, iż koszty całościowe inwestycji pozwolą na obniżenie tej kwoty. Co ważne – opłata ma zawierać koszty ciepła i zarządu wspólną częścią nieruchomości. Oczywiście w głosowaniu poparłem projekt przekazani gruntu jako wkładu w ten projekt. W dzisiejszych czasach takie projekty są szczególnie potrzebne. Bez mniejszych wątpliwości poparłem również projekt związany z wymiarem podatków lokalnych. W pewnym sensie doszło do nietypowego zjawiska – w przyszłym roku podatki będą niższe. Nie jest tajemnicą, że sprawcą tej sytuacji jest panująca w kraju deflacja.

W mijającym miesiącu brałem również udział w posiedzeniu Komisji Rozwoju Gospodarczego i Budżetu. Tradycyjnie już dokonano analizy poszczególnych projektów uchwał.

Odbyłem również szereg spotkań i byłem dostępny podczas dyżuru Przewodniczącego Rady w Urzędzie Miasta oraz radnego w dzielnicy Korfantego. W tym miesiącu brałem udział m.in. w obchodach 15-lecia Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz 5-lecia Stowarzyszenia Dzieci Matki Teresy. Warto pamiętać, że to jak traktujemy osoby niepełnosprawne jest miarą naszego człowieczeństwa i rozwoju cywilizacyjnego społeczeństwa. W tym miejscu warto wspomnieć jeszcze o dużym zakresie obowiązków powierzonych Zakładom Aktywności Zawodowej, który również zajmuje się w imieniu Miasta aktywizacją zawodową osób niepełnosprawnych Osoby niepełnosprawne zasługują na swoje godne miejsce w społeczeństwie.

W natłoku obowiązków staram się znaleźć kilka chwil dla siebie. W tym miesiącu znalazłem czas na lekturę książki autorstwa Ludwika Stommy – Stommowisko. O mojej rodzinie i o mnie (Wyd. ISKRY, Warszawa 2013). Autor w ciekawy i wciągający sposób pisze o współczesnej historii Polski, której w wielu historycznych zdarzeniach brał udział osobiście. Narracja historyczna jest przeplatana różnymi anegdotami i dygresjami. Wciągająca lektura podczas długich jesiennych wieczorów, aczkolwiek w kilku kwestiach mam odmienne od autora zdanie.


 
 
 

Comments


Kim jest Piotr Kosztyła?

Piotr Kosztyła jest radcą prawnym oraz wieloletnim samorządowcem w Żorach. Od 2006 roku pełni funkcję Przewodniczącego Rady Miasta

Piotr w marcu poleca:

© 2016 by Piotr Kosztyła. Proudly created with Wix.com

bottom of page